Paskutinį lapkričio sekmadienį minime Pasaulinę žuvusiųjų keliuose atminimo dieną. Ji mums svarbi – Lietuva pagal žūstančiųjų keliuose skaičių vis dar viena iš pirmaujančiųjų pasaulyje. Už tai esame atsakingi visi, ir padėtį galime keisti – malda, geru pavyzdžiu. Tad kviečiu prisiminti žuvusiuosius ir sužeistuosius keliuose, susiburti bendrai malda, kartu kurti dvasingą saugaus eismo kultūrą.

Kelias – tikėjimo dalis. Keliaujančiųjų ir vairuotojų dienos pradžią galima kildinti iš biblinio konteksto. Tradicija švęsti šią dieną atsirado būtent dėl to, kad rugsėjo 29 d. Katalikų Bažnyčia mini Arkangelo Rapolo, keliautojų bei piligrimų gynėjo ir globėjo, dieną. Nors Keliaujančiųjų ir vairuotojų diena buvo pritaikyta šių dienų kontekstui, jos nereikėtų tapatinti tik su švente, per kurią laiminami automobiliai ir atsimenami nelaiminguose atsitikimuose nukentėję žmonės:

Pagerbdami žuvusiųjų atminimą, nepamirškime, kad saugūs keliuose būsime tik tada, kai kiekvienas eismo dalyvis bus atsakingas ir sąmoningas, prisidės prie eismo kultūros ugdymo. Visada objektyviai vertinkime savo emocinę būseną, sveikatą, eismo sąlygas, vairavimo įgūdžius ir – būtinai – transporto priemonės techninę būklę. Tai padės išvengti skaudžių nelaimių.

 

Vairuotojų ir keliautojų diena


Minima paskutinį rugsėjo sekmadienį. Keliaujančiųjų ir vairuotojų dieną 2009-aisiais paskelbė Lietuvos vyskupų konferencija.
Bažnyčiose per Mišias meldžiamasi ir prašoma Dievo palaimos globoti visus keliautojus. Su visuomene bendrauja policijos pareigūnai, yra dalijami atšvaitai, kita prevencinė saugaus eismo medžiaga. Po Mišių kunigai laimina parapijiečių transporto priemones.
Keliautojų ir vairuotojų dienos minėjimas – saugaus eismo projekto „Saugokime vieni kitus kelyje“ dalis. Šio projekto tikslas – keisti eismo dalyvių elgesį, ugdyti kultūrą kelyje, pilietiškumą, atsakomybę ir sąmoningumą krikščioniškų vertybių pagrindu, mažinti žūčių ir sužeistų žmonių eismo įvykiuose.
Projektą, vykdomą nuo 2010 metų, inicijavo Susisiekimo ministerija, Lietuvos vyskupų konferencija, Lietuvos automobilių kelių direkcija ir Policijos departamentas.
Vairuotojus ir visus keliautojus globoja šventasis Kristoforas.


Pasaulinė diena žuvusiesiems eismo įvykiuose atminti


Minima trečią lapkričio sekmadienį nuo 2005 metų. Ją minėtina diena paskelbė Jungtinės Tautos bei Pasaulio sveikatos organizacija.
Šią dieną siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į kasdien keliuose žūstančius ir sužalojamus žmones. Transporto priemonių vairuotojai ir pėstieji skatinami susimąstyti apie savo ir kitų saugumą keliuose.
Pasaulio sveikatos ir Jungtinių Tautų organizacijų tikslas – dar kartą paskatinti vyriausybines ir nevyriausybines organizacijas visame pasaulyje atkreipti kuo didesnį visuomenės dėmesį į kelių eismo įvykius, jų pasekmes bei su jomis susijusias išlaidas. Taip pat raginama imtis priemonių, kurios padėtų išvengti šių nelaimių. Ši diena minima siekiant įamžinti žuvusiųjų eismo įvykiuose atminimą bei užjausti jų giminaičius, kuriems po artimųjų netekties tenka įveikti sunkius padarinius.
Pasaulyje kasmet eismo įvykiuose žūsta 1,3 milijono žmonių, 50 milijonų traumuojami ar tampa neįgalūs. Kelių eismo įvykiai – viena iš dažniausių jaunų (10 – 24 metų) žmonių mirties priežasčių.
Išsivysčiusiose šalyse traumos yra 3-čia pagal dažnumą mirties priežastis. Pastarąjį dešimtmetį Lietuvoje pavyko gerokai (60 proc.) sumažinti žuvusiųjų keliuose. Didžiausia pažanga pasiekta, kai Lietuvoje įsigaliojo griežtesni reikalavimai, pagerėjo taisyklių laikymosi kontrolė, suaktyvėjo saugaus eismo keliuose socialinė reklama, buvo skiriamas reikiamas finansavimas, įgyvendinami įvairūs projektais.
Lietuvoje 2015 m. užregistruota beveik 3500 eismo įvykių, kuriuose nukentėjo žmonių (žuvo 241 žmonės, buvo sužeista 3777).


Saugaus eismo diena


Balandžio 6-ąją Lietuvoje minima Saugaus eismo diena. Ji dar kartą kiekvienam visuomenės nariui primena žmogiškąsias vertybes - gyvybę, sveikatą, atsakomybę už elgesį kelyje.
Saugaus eismo diena į atmintinų dienų sąrašą įtraukta 2006 metais (Lietuvos Respublikos atmintinų dienų įstatymas).

Į viršų