O veiksmingiausia saugumo priemonė tamsiu paros metu – atšvaitai.

Minėtu laikotarpiu didesnę paros dalį tamsu, dažni krituliai.
Policija įspėja, kad daugiausia tragiškų įvykių atsitinka tamsoje, o per eismo įvykius daugiausia nukenčia pėsčiųjų.
Bet, kaip minėta, padėti gali atšvaitai. Kas yra atšvaitas? Audinio ar plastmasės gabalėlis. Bet galintis išgelbėti gyvybę. Atšvaitas yra pigiausia gyvybės draudimo rūšis, kokią tik galite gauti. Ar žinojote, kad žmogus, einantis neapšviestu keliu be atšvaito, rizikuoja gyvybe aštuonis kartus labiau, nei segintysis atšvaitą?
Daugiau kaip 90 proc. informacijos vairuotojai gauna akimis. Užmiestyje automobilis, važiuojantis 80 km/h, per sekundę nuvažiuoja 22 metrus. Vidutinis žmogaus reakcijos laikas – sekundė, iki fizinio veiksmo praeina dar viena. Tuo metu per dvi sekundes automobilis nuvažiuoja 44 metrus. Žmogus, einantis be atšvaito, vairuotojo bus pastebėtas tik likus apie 30 metrų iki jo. Taigi vairuotojas turės tik 1,3 sekundės tinkamai reaguoti ir veikti. O jei jis tuo metu kalba telefonu ar reguliuoja radiją? Atstumo ir laiko nepakaks nė pradėti automobilį stabdyti.
Tuo metu pėsčiasis, segintis atšvaitą, bus pastebėtas likus iki jo 120–150 metrų, tad vairuotojas turės beveik septynias sekundes tinkamai reaguoti ir saugiai apvažiuoti pėsčiąjį!
Dabar atšvaitų yra įvairiausių rūšių ir formų – segamų, lipdomų, tačiau bene efektyviausi – atšvaitai-apyrankės.
Prastu oru, tamsoje svarbu ne tik turėti atšvaitą, bet ir tinkamai jį segėti: dešinėje drabužių pusėje, automobilio žibintų aukštyje, kad būtų matomas iš priekio atvažiuojančių transporto priemonių vairuotojų. Juostinis atšvaitas dedamas ant dešinės rankos, ties alkūne, ant dešinės kojos – žemiau kelio. Ant rankinės ar kuprinės atšvaitai segami taip pat iš dešinės.
Spalio 18-oji Lietuvos automobilių kelių direkcijos prie Susisiekimo ministerijos iniciatyva skelbiama Atšvaitų diena. Pirmąkart ji paminėta 2014 m. lapkričio 6 d. Šia diena siekiama atkreipti gyventojų dėmesį į atšvaitų svarbą, raginti juos naudoti ir tai daryti taisyklingai, o neturinčiuosius – įsigyti atšvaitų.
Spalio 18 d. atšvaitų ir kitų priemonių su šviesą atspindinčiais elementais bus galima gauti nemokamai Lietuvos automobilių kelių direkcijoje, Jono Basanavičiaus g. 36, Vilniuje, nuo 9 val. iki 15 val. Kituose miestuose atšvaitai taip pat bus dalinami. Daugiau informacijos: http://www.lakd.lt/lt.php/naujienos/atsvaitu_diena/22393
Spalio 23 d., sekmadienį, Vilniaus Šv. Ignoto bažnyčioje atšvaitai bus dalijami po 12-os valandos Mišių.

Į viršų