Trumpėjant dienoms, ilgėjant tamsiajam laikotarpiui, viena iš svarbiausių temų tampa pėsčiųjų saugumas. Sniegas, lietus, nuolatiniai šalčiai ir ypač trumpas šviesusis paros metas sunkina eismo sąlygas, todėl, nors ir pasirinkus saugų greitį, stabdymo kelias pailgėja. Tai lemia vis didėjantį nelaimių skaičių.

Skatindama saugų eismą, Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos su valstybinės reikšmės kelius prižiūrinčiomis valstybės įmonėmis ir partneriais spalio 27-ąją organizuoja atšvaitų dieną. Visoje Lietuvoje bus platinami atšvaitai ir kitos saugaus eismo priemonės su šviesą atspindinčiais elementais. Tačiau svarbiausias šios dienos tikslas – priminti visuomenei, kad pėstiesiems, dviratininkams ir kitiems eismo dalyviams atšvaitas – būtina priemonė, kurios pamiršti negalima.
Šiemet per devynis mėnesius eismo įvykiuose žuvo 41 pėsčiasis, iš jų net 20 – tamsiu paros metu.
2016 m. tuo pačiu laikotarpiu žuvo 39 pėstieji, iš jų tamsiuoju paros metu – 26.


Atšvaitą nešiokime teisingai


Turėti atšvaitą nepakanka. Paliktas stalčiuje jis niekuo nepadės į tamsą išėjusiam pėsčiajam. Taip pat svarbu atšvaitą pritvirtinti teisingai. Yra kelios paprastos taisyklės: juostinį-spyruoklinį atšvaitą svarbu pritvirtinti ant drabužio rankovės (truputį aukščiau riešo) ar ant blauzdos. Pakabinamąjį atšvaitą, pervertą virvele ar grandinėle, reikia segti prie drabužių (kišenės), kad jis švytuotų žmogaus kelių aukštyje. Labai dažnai matome atšvaitą, apvyniotą aplink rankinės rankeną. Taip uždėtas atšvaitas sunkiai pastebimas, dažnai jį dengia drabužiai.
Užmiestyje pėstieji privalo eiti kaire kelio puse prieš automobilių važiavimo kryptį, todėl atšvaitus reikia dėtis ant dešinės rankos ir kojos arba segtis dešinėje drabužių pusėje.
Tamsiu paros metu ir esant geram matomumui, vairuotojas, važiuodamas su įjungtomis artimosiomis šviesomis, pėsčiąjį be atšvaito pastebi likus 50 metrų. Tačiau važiuojančio 90 km/val. vairuotojo stabdymo kelias yra 70 metrų.
Jei pėsčiasis turi atšvaitą, matomumas padidėja iki 150 metrų. Todėl vairuotojas, važiuodamas 90 km/h greičiu, esant geram matomumui, spės saugiai sustoti iki pėsčiojo palikdamas apie 80 metrų.

Atšvaitas ir mada suderinami


Atšvaitą nešioti madinga. Taip teigia ir STILIUSOS stilistai, kurie atsiliepė į Lietuvos automobilių kelių direkcijos kreipimąsi pasiūlyti, koks šviesą atspindintis aksesuaras būtų patrauklus nešioti. Dizaino specialistų pasiūlyta idėja buvo priimta, ir šiuo metu jau kuriamas šviesą atspindintis kutas – prie kuprinių ir rankinių tvirtinamas aksesuaras.


Atšvaitai bus platinami visoje Lietuvoje


Spalio 27 d. atšvaitai bus platinami visoje Lietuvoje. Vis dėlto Lietuvos automobilių kelių direkcija primena, kad atšvaitų kiekis ribotas, todėl vienam asmeniui bus padovanojamas tik vienas atšvaitas.
Kviečiame mokytojus priminti mokiniams atšvaitų svarbą. Kadangi atšvaitų kiekis yra ribotas, mokinių ar darželinukų grupėms nebus galimybės padovanoti atšvaitų.
Atšvaitų ir kitų priemonių su šviesą atspindinčiais elementais neatlygintinai bus galima gauti Lietuvos automobilių kelių direkcijoje (J. Basanavičiaus g. 36, Vilnius) nuo 8-os iki 14-os val.
Atšvaitų dalijimo vietą ir laiką kituose miestuose rasite čia:
http://lakd.lrv.lt/uploads/lakd/documents/files/Naujienos/2017-10-25_atsvaitai.pdf


Lietuvos automobilių kelių direkcija

Į viršų